Bookmark and Share

Candidate Watch - November 3, 2020 Election

Candidate filing period closed. Offices Going to Election - all information subject to change

Candidates have the option to prepare and pay for a statement to be printed in English and Spanish in the Voter Information Guide and posted online. Some candidates have opted for the online statement only. Statements will be posted below. 

*=Incumbent

 

President and Vice President of the United States

Candidate Party
Joseph R. Biden/Kamala D. Harris Democratic
Donald J. Trump/Michael R. Pence* Republican
Gloria La Riva/Sunil Freeman Peace and Freedom
Howie Hawkins/Angela Nicole Walker Green
Roque "Rocky" De La Fuente Guerra/Kanye Omari West American Independent
Jo Jorgensen/Jeremy "Spike" Cohen Libertarian

 

Voter Nominated Offices from March Primary Election

 

U.S. House of Representatives District 18

Candidate Ballot Designation Candidate Statement Filed
Anna G. Eshoo, DEM* Member of Congress

Eshoo statement

Eshoo en español

Rishi Kumar, DEM Councilmember/Hi-Tech Executive

Kumar statement

Kumar en español

 

U.S. House of Representatives District 20

Candidate Ballot Designation Candidate Statement Filed
Jeff Gorman, REP Small Business Owner Gorman statement
Jimmy Panetta, DEM* United States Representative

Panetta statement

Panetta en español

 

State Senate District 17

Candidate Ballot Designation Candidate Statement Filed
Vicki Nohrden, REP Businesswoman

Nohrden statement

Nohrden en español

John Laird, DEM Natural Resources Secretary

Laird statement

Laird en español

 

State Assembly District 29

Candidate Ballot Designation Candidate Statement Filed
Shomir Banerjee, REP Physician/Engineer Banerjee - no statement filed
Mark Stone, DEM* Assemblymember

Stone statement

Stone en español

 

State Assembly District 30

Candidate Ballot Designation Candidate Statement Filed
Gregory Swett, REP Walnut Grower/Trustee

Swett statement

Swett en español

Robert Rivas, DEM* State Assemblymember

Rivas statement

Rivas en español

 

Nonpartisan Run Off Contests from March Primary Election

 

Superior Court Judge

Candidate Ballot Designation Candidate Statement Filed
Annrae Angel Attorney at Law Angel - no statement filed
Nancy de la Peña Assistant County Counsel

de la Pena statement

de la Pena en español

 

1st District Supervisor

Candidate Ballot Designation Candidate Statement Filed
John Leopold* Incumbent

Leopold statement

Leopold en español

Manu Koenig Nonprofit Executive Director

Koenig statement

Koenig en español

 

Boards of Education

 

Santa Cruz County Board of Education Governing Board Member, Trustee Area 3 - vote for 1

Candidate Ballot Designation Candidate Statement Filed
Sandra Nichols* Incumbent

Nichols Statement

Nichols en español

Mike Kubo Research Scientist

Kubo Statement

Kubo en español

 

Santa Cruz County Board of Education Governing Board Member, Trustee Area 5 - vote for 1

Candidate Ballot Designation Candidate Statement Filed
Alyssa Wall Educator/College Advisor

Wall Statement

Wall en español

Brad Williams ER Nurse/Father

Williams Statement

Williams en español

 

Santa Cruz County Board of Education Governing Board Member, Trustee Area 6
(Includes voters of Monterey County) - vote for 1

Candidate Ballot Designation Candidate Statement Filed
Ed Acosta Agriculture Manager/Father

Acosta Statement

Acosta en español

Dana M Sales* Real Estate Broker Sales - no statement filed.

 

Community College Districts

 

Cabrillo Community College Governing Board Member, Trustee Area 4 - vote for 1

Candidate Ballot Designation Candidate Statement Filed
Diana Alfaro Housing Project Manager

Alfaro Statement

Alfaro en español

Rachael Spencer* Cabrillo College Trustee

Spencer Statement

Spencer en español

 

Cabrillo Community College Governing Board Member, Trustee Area 5 - vote for 1

Candidate Ballot Designation Candidate Statement Filed
Felipe Hernandez Watsonville City Councilmember

Hernandez Statement

Hernandez en español

Leticia Mendoza* Incumbent

Mendoza Statement

Mendoza en español

 

Cabrillo Community College Governing Board Member, Trustee Area 7
(Includes voters of San Benito & Monterey counties) - vote for 1

Candidate Ballot Designation Candidate Statement Filed
Edward Banks* Incumbent

Banks Statement

Banks en español

Steven Laird Trujillo Author/Educator

Trujillo Statement

Trujillo en español

 

Unified School Districts

 

Pajaro Valley Unified School District
Governing Board Member, Trustee Area 3 - vote for 1
(Includes voters of Monterey County)

Candidate Ballot Designation Candidate Statement Filed
Amanda Hernandez Patient Care Technician Hernandez - no statement filed.
Oscar Soto Safety Inspector/Father

Soto Statement

Soto en español

 

Pajaro Valley Unified School District
Governing Board Member, Trustee Area 6 - vote for 1

Candidate Ballot Designation Candidate Statement Filed
Maria R. Orozco* Incumbent

Orozco Statement

Orozco en español

Adam Bolaños Scow Environmental Advocate

Bolaños Scow Statement

Bolaños Scow en español

 

San Lorenzo Valley Unified School District
Governing Board Member, Trustee Area 3 - vote for 1

Candidate Ballot Designation Candidate Statement Filed
Grace Pollak Parent

Pollak Statement

Pollak en español

Laura Dolson* Incumbent Dolson Statement

 

Elementary School Districts

 

Loma Prieta Joint Union School District, Governing Board Member - vote for 2
(Includes Santa Clara County Voters)

Candidate Ballot Designation Candidate Statement Filed
Erin Asheghian Community Volunteer Asheghian Statement
Alexandra Hall* Appointed Incumbent

Hall Statement

Hall en español

Stacy Kissner Educator/Parent

Kissner Statement

Kissner en español

 

City Councils

 

City of Capitola, Councilmember - vote for 2

Candidate Ballot Designation Candidate Statement Filed
Kristen Petersen* Incumbent

Petersen Statement

Petersen en español

Margaux Keiser Small Business Owner

Keiser Statement

Keiser en español

Will Little Bear Reising Account Executive/Father

Reising Statement

Reising en español

Anthony Rovai Financial Advisor/Father Rovai Statement

 

City of Santa Cruz, Councilmember - vote for 4

Candidate Ballot Designation Candidate Statement Filed
Sandy Brown* Teacher/Council Member

Brown Statement

Brown en español

Sonja Brunner Business Community Director

Brunner Statement

Brunner en español

Kelsey Hill Nonprofit Program Director

Hill Statement

Hill en español

Maria Cadenas Nonprofit Executive Director

Cadenas Statement

Cadenas en español

Elizabeth Conlan Scientist

Conlan Statement

Conlan en español

Shebreh Kalantari-Johnson Nonprofit Strategic Manager

Kalantari-Johnson Statement

Kalantari-Johnson en español

Alicia Kuhl Wellness Specialist

Kuhl Statement

Kuhl en español

Kayla Kumar Nonprofit Executive

Kumar Statement

Kumar en español

Martine Watkins* Councilmember/Educational Coordinator

Watkins Statement

Watkins en español

 

City of Scotts Valley, Councilmember - vote for 3

Candidate Ballot Designation Candidate Statement Filed
John Lewis Infrastructure Engineer Lewis Statement
Donna R. Lind* Incumbent Lind Statement
Jack Dilles* Scotts Valley Councilmember Dilles Statement
Randy Johnson* Scotts Valley Mayor Johnson Statement

 

City of Watsonville, Councilmember, District 1 - vote for 1

Candidate Ballot Designation Candidate Statement Filed
Eduardo Montesino Metro Supervisor/Father

Montesino Statement

Montesino en español

 

City of Watsonville, Councilmember, District 2 - vote for 1

Candidate Ballot Designation Candidate Statement Filed
Aurelio Gonzalez* Incumbent

Gonzalez Statement

Gonzalez en español

Vanessa Quiroz-Carter Adjunct Professor

Quiroz-Carter Statement

Quiroz-Carter en español

 

City of Watsonville, Councilmember, District 6 - vote for 1

Candidate Ballot Designation Candidate Statement Filed
Tony Gomez Community Volunteer

Gomez Statement

Gomez en español

Jimmy Dutra Teacher

Dutra Statement

Dutra en español

 

Fire Protection Districts - None

 

Water Districts

 

Pajaro Valley Water Management Agency, Director
Division B - vote for 1

Candidate Ballot Designation Candidate Statement Filed
John Kegebein Retired CEO Kegebein - no statement filed.
Stephen G. Rider Regulatory Manager Rider - no statement filed.

 

San Lorenzo Valley Water District, Director - vote for 2

Candidate Ballot Designation Candidate Statement Filed
Beth Thomas Retired/Education Director Thomas Statement
Tina Marie To Marine Environmental Scientist To - no statement filed.
Gail Mahood Retired Geology Professor Mahood Statement
Lew Farris* Appointed Incumbent Farris Statement

 

Soquel Creek Water District, Director - vote for 2

Candidate Ballot Designation Candidate Statement Filed
Tom LaHue* Veterinary Surgeon/Director LaHue Statement
Maria Marsilio Human Resources Director

Marsilio Statement

Marsilio en español

Bruce Daniels* Water Scientist/Director Daniels Statement
Corrie Kates Retired Businessman

Kates Statement

Kates en español

 

Parks and Port District - None